A másik Kelet-Magyarországról a Balaton mellé került borászlegenda, Konyári János, akinek mindenkiről volt egy története mesélte, hogy a vékony nyíracsádi fiú amikor belépett a Kertészetin a szemináriumi terembe, a kérdésre, hogy kit keres,választékosan felelt: Kérem, én ide nyertem felvételt!
Annak a generációnak, amelyik pályáját diplomás borászként még az átkosban kezdte, János kiemelkedő alakja volt. A Dél-balatoni BB-nél volt borász, majd főborász. Azok számára, akik éltek és bort ittak a nyolcvanas években, nem kell magyarázni, hogy ebben a nagyüzemben termelt borok akkoriban a kevés megbízhatóan választható tételt jelentették a hazai borpalettán. A rendszerváltáskor a Garamvári Vencellel alapított Szt. Donatus a BB iskoláját és felfogását vitte és fejlesztette tovább.
A következő lépcső a Konyári birtok és pince volt. Itt már 2000-ben az egyetemen akkoriban végzett fiával, Danival terveztek birtokot és feldolgozót. A Konyári pincészet ékszer, ahonnan mindenféle mérce szerint kiváló borok kerülnek ki hosszú évek óta. János az ország egyik legtudatosabb borásza volt. Termőhelyben, termékben, piacban, a magyar jövőben volt képes gondolkodni, ezért az általa tervezett birtokok, feldolgozók, cégek magas és kiemelkedő színvonalú termékei stabil helyet találtak a fogyasztók között. A fehér és a vörös Loliense, a Szárhegy és a Páva fogalommá váltak.
Hasonlóan pontos elképzelésekkel indult János harmadik nagy terve, az IKON. Az IKON, Bori borászata és Konyáriék sokat tettek azért, hogy a Bogári borvidék az országban csaknem egyedüliként az elmúlt években is fennmaradt és növekedett. János tavaly májusban itt hagyott bennünket, de leánya, fia és működő alkotásai továbbra is velünk vannak. Sokszorosan rászolgált a megkapott díjakra. Régen rászolgált a Borászok borásza díjra is.
kép forrás : Borászok Borásza Facebook oldal